پنجشنبه 12 تیر 1399 12:51 PM

جستجوی پیشرفته

پس لرزه های تاثیرکاهش نرخ سود بانکی بر بازار اجاره بهاء

پس لرزه های تاثیرکاهش نرخ سود بانکی بر بازار اجاره بهاء

به گزارش «صما» ماه رمضان ترمز معاملات اجاره‌بها را در هفته‌های گذشته کشیده بود چرا که بسیاری از مستاجران ترجیح دادند تا نقل و انتقال خانه خود را به بعد از این ماه موکول کنند. در همین حال هم‌زمان با روزهای پایانی این ماه اندک اندک تردد مستاجران و موجران به بنگاه‌های املاک بیشتر شده است مشاوران املاک می‌گویند بازار اجاره‌بها قبل و بعد از ماه رمضان یک تغییر مهم را شاهد است و آن هم تاثیر کاهش نرخ سود بانکی بر سازوکار تعیین اجاره‌بها توسط موجران است.

نرخ سود بانکی و شوک به مستاجران

براساس تصمیم مسئولان از اوایل ماه جاری مقرر شده تا نرخ سود بانکی از 18 درصد به 16 درصد کاهش پیدا کند. این خبر قطعا برای مستاجران خبر خوبی نیست چرا که تجربه نشان داده هر زمان نرخ سود بانکی افت پیدا کرده رفتار موجران تغییر جدی پیدا کرده است به طوری که با کاهش نرخ سود مالکان نیز بلافاصله از میزان ودیعه رهن می‌کاهند و از سوی دیگر تقاضای اجاره ماهانه بالا می‌کنند. این روزها نیز نگاهی به قیمت‌گذاری اجاره‌بهای خانه‌ها کاملا حاکی از این واقعیت است که موجران دیگر تمایلی به دریافت مبلغ چشمگیری به عنوان ودیعه ندارند و از آن سو، اجاره ماهانه نیز سر به فلک کشیده است.

تابستانی گرم‌تر

مستاجرانی که توان پرداخت اجاره ماهیانه بالا ندارند به شدت ازاوضاع به وجود آمده گلایه دارند آنها می‌گویند مسئولان با کاهش نرخ سود آن هم در بحبوحه فصل اجاره مسکن نه تنها کمکی به بهبود بازار نکرده‌اند بلکه با نادیده گرفتن توان مالی مستاجران تصمیمی را اتخاذ کرده‌اند که شرایط را برای آنها بسیار سخت کرده است. یکی از این مستاجران در منطق شرق تهران با گلایه از مبالغ برای اجاره ماهانه به خبرنگار «صما» گفت: در حال حاضر تقریبا هیچ مالکی پیدا نمی‌شود که بخواهد از مبلغ اجاره‌بها بکاهد و به مبلغ ودیعه رهن اضافه کند و عدم تناسب مبلغ ودیعه رهن و اجاره ماهانه دردسرساز شده است.

وی ادامه داد: هم‌اکنون بسیاری از مالکان برای ملک خود اجاره‌های بیش از یک میلیون و پانصد هزار تومان در نظر گرفته‌اند و از سوی دیگر بسیاری از مستاجران توان پرداخت چنین اجازه سنگینی را ندارند.

این مستاجر افزود: بیشتر مستاجران از طبقه متوسط درآمدی جامعه هستند و اکثر آنها با دریافت وام و یا پس‌انداز پولی را برای ودیعه اجاره مسکن خود تهیه کردند و به آن دلخوش کرده‌اند حال با کاهش نرخ سود بانکی این پول کارایی خود را از دست داده است چرا که دیگر مالکان ودیعه رهن نمی‌خواهند.

وی افزود: شاید بخش بسیار کوچکی از مستاجران توان پرداخت چنین اجاره‌هایی را داشته باشند و این افراد به اصطلاح مستاجر خوش‌نشین نامیده می‌شوند و هر گونه تغییر در بازار اجاره برای آنها بی‌اهمیت است.

کاهش کیفیت زندگی مستاجران

یک مستاجر دیگر نیز در واکنش به تاثیر کاهش نرخ سود بانکی بر بازار اجاره‌بها به «صما» گفت: بسیاری از مستاجران نمی‌توانند از عهده پرداخت اجاره‌بها بربیایند و به همین دلیل مجبورند یا به خانه‌های کوچک‌تری نقل مکان کنند و یا با اختصاص بخش اعظم درآمد خود به اجاره‌بها سطح کیفی زندگی خود را تنزل دهند.

وی ادامه داد: تا قبل از کاهش نرخ سود بانکی موجران بیشتر به مبلغ ودیعه مسکن تاکید داشتند چرا که این مبلغ را در بانک‌ها سپرده‌گذاری کرده و سودش را دریافت می‌کردند اما حالا با کاهش نرخ سودها دیگر این اقدام برای آنها به صرفه نیست.

این مستاجر با تاکید بر اینکه کاهش نرخ سود، معادلات بازار را به ضرر مستاجران عوض کرده توضیح داد: حداقل بهتر بود که این تصمیم در اوایل مهر ماه و با پایان یافتن فصل اجاره اتخاذ و اجرایی می‌شد اما مسئول بدترین زمان را برای این اقدام انتخاب کردند.

دو مشکل بزرگ

یک مستاجر در منطقه غرب تهران نیز می‌گوید در تابستان جاری مستاجران با دو مشکل عمده دست به گریبان هستند. وی به خبرنگار «صما» گفت: مشکل اول اجاره‌بهای بالاتر نسبت به سال گذشته است و مشکل دوم میزان اجاره‌بهای بالا نسبت به ودیعه است.

وی ادامه داد: کاهش نرخ سود بانکی در حال حاضر جو منفی را بر بازاراجاره حاکم کرده و موجران به این بهانه اجاره‌های غیرمنطقی و سنگینی را ازمستاجران درخواست می‌کنند. این مستاجر گفت: بنده خود به دلیل عدم تناسب درآمد با میزان اجاره‌ای که مالک طلب کرده مجبورم خانه خود را تغییر دهم و براساس آنچه که از شرایط بازار پیدا است نمی‌توانم در منطقه دلخواه خود ملکی را پیدا کنم.


بالا